خانه / آموزش / آموزش طراحی سایت / آدرس سایت یا نام دامنه Domain و URL چیست ؟

آدرس سایت یا نام دامنه Domain و URL چیست ؟

آدرس سایت یا نام دامنه Domain و URL چیست ؟

دامنه عبارت است از یک نام منحصر بفرد که برای شناسایی یک وب سایت در دنیای مجازی به کار می رود.

Domain یا دامنه نمایانگر هویت آنلاین شماست، در واقع همان نام وب سایت شما می باشد. دامنه تشکیل شده از نام اختصاصی شما و یک پسوند، که این دو قسمت توسط ” . ” از هم جدا شده اند. این دامنه بخشی از یک دامنه وسیع می باشد که به آن زیر دامنه (Sub Domain) می گویند که قبل از زیر دامنه تعریف شده و با ” . ” جدا می شود.

 

اغلب اصطلاحات “URL” و ” نام دامنه ” به جای هم استفاده میشوند، اما یک تفاوت وجود دارد. http://www.SiteMashhad.ir یک نشانی اینترنتی است که حاوی نام دامنه SiteMashhad.ir است. حالا تفاوت مشخص شد.

نام دامنه یا آدرس وب

انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت خود، نیاز به ترکیبی از استراتژی؛ تخیل، پژوهش، و زبان شناسی می باشد. امروزه با وجود میلیارها سایت با نام های مختلف این کار بسیار سخت شده. یکی از مهمترین گزینه هایی که در راه اندازی یک کسب و کار باید مورد توجه قراربگیرد، بررسی در دسترس بودن دامنه ای متناسب با این نام می باشد.

قبل از انتخاب نام دامنه برای سایت و شروع به طراحی وب سایت این ۵ سوال را برای خود مطرح کنید:

آیا این اسم جذاب است؟

آیا در ذهن افراد می ماند؟

چه کسانی را می خواهید جذب کنید؟

اسم متناسب با کسب و کار شما است؟

آیا اسم طولانی نیست؟

 

اگر نامی که انتخاب کردید، به سوالات بالا پاسخ مناسب نداد، شما باید اسم دیگری برای دامنه در نظر بگیرید. برای راهنمایی بیشتر مقاله چگونه یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟ را مطالعه بفرمایید. همچنین برای ثبت دامنه دلخواه خود می توانید با شرکت طراحی سایت مشهد تماس حاصل نمایید.

تفاوت پسوند های مختلف org , .net , .com , .ir. , …

پسوندی که برای دامنه انتخاب می شود باید متناسب با نوع فعالیت و محدوده جغرافیایی باشد.

پسوندها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

پسوندهای کشوری و پسوندهای عمومی

انواع پسوند دامنه

پسوندهای ملی یا کشوری:

پسوندهای کشوری از دو حرف اختصاری نام کشور مورد نظر تشکیل شده.مانند ir که مختص کشور ایران است. کشور ها دامنه خود را به بخش های مختلف نیز تقسیم می کنند. مثلا دامنه ir به قسمت های مختلف , ac.ir , .gov.ir. و … تقسیم می شوند.

ac.ir. : این دامنه مخصوص دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد.سازمان هایی که از این دامنه استفاده می کنند باید دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای نظارت بر حوزه های علمیه، ویا شورای انقلاب فرهنگی باشند.

gov.ir. : مخفف کلمه government به معنای دولت می باشد. ای دامنه ها مخصوص ارگان های دولتی زیرمجموعه قوه قضاییه،مقننه و مجریه جمهوری اسلامی ایران است.

co.ir. : این دامنه برای شرکت های ثبت شده مورد استفاده می شود. مخصوص شرکت ها و سازمان های غیردولتی می باشد.

net.ir. : مخصوص شرکت ها و موسساتی که خدمات مبتنی بر شبکه ارائه می دهند.

id.ir. : این دامنه برای اشخاص حقیقی مورد استفاده می باشد که باید تابعیت ایرانی داشته و اسم انتخابی متناسب با مشخصات شناسنامه ای فرد باشد.

پسوندهای عمومی:

برای استفاده از پسوندهای عمومی محدودیتی از نظر جغرافیایی نداریم و محدود به یک کشور یا منطقه خاصی نمی باشند.اما هرکدام برای فعالیت خاصی درنظر گرفته شده:

com. : مخفف commercial به معنای تجاری است. استفاده از این پسوند بسیار رایج است بطوریکه بسیاری تصور میکنند تنها پسوند موجود می باشد. این پسوند برای وب سایت هایی که فعالیت تجاری انجام می دهند مناسب می باشد.هرچند بعضی از سایت های غیر تجاری هم از این پسوند استفاده می کنند.

net. :مخفف کلمه network می باشد. این پسوند برای شرکت هایی که در زمینه شبکه های اطلاع رسانی اینترنتی فعالیت دارند مناسب استه.

org. : از Non-Profit Organizations گرفته شده. این دامنه ها برای سازمان ها و موسسات غیرانتفاعی استفاده می شود که غالبا فعالیت غیرتجاری دارند.

biz. : مخفف business به معنای تجارت می باشد. برای شرکت هایی که در زمینه بازرگانی و تجارت، مخصوصا تجارت الکترونیک فعالیت میکنند مورد استفاده است.

Jobs. : سایت های دارای این پسوند، منبع اطلاعات انسانی برای مدیرانی می باشند که قصد استخدام کارمند دارند.

aero. : این پسوند برای سایتهای مرتبط با حمل و نقل هوایی به کار می رود.

info. : مخفف Information می باشد. این پسوند معمولا جهت سایت های اطلاع رسانی و عمومی استفاده می شود

درباره‌ی fatima

همچنین ببینید

بیوگرافی بهرام رادان

بیوگرافی کامل بهرام رادان + عکس

بیوگرافی کامل بهرام رادان بهرام رادان، بازیگر و خواننده ایرانی ، متولد هشتم اردیبهشت ماه …

error: Content is protected !!